Uluslararası terörizme karşı alınması gereken tedbirler

SiLeNtKinG

ÖZEL ÜYE
Katılım
13 Şub 2010
Mesajlar
1,380
Tepkime puanı
140
Puanları
63
Konum
Bursa
ULUSLARARASI TERÖRİZME KARŞI ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER


Terörizm, tarihin en eski zamanlarından beri toplumları ve ülkeleri tehdit etmiş ve etmeye devam edecektir. Değişen dengeler ve uluslararası ilişkilerdeki farklılaşmalar neticesinde, geçen yüzyılda “sıcak savaşların” yerini “soğuk savaş” yöntemleri alarak terörizm daha da yaygınlaşmıştır.
Güçlü devletlerin etkin politikaları karşısında kendi politikalarını uygulama imkanı bulamayan bir takım ülkeler amaçlarını gerçekleştirmede terörü bir araç olarak görmektedirler. Güçlü devletlerin ise kendi politikalarını gerçekleştirmek ve rakiplerini etkisiz kılabilmek için terörü bir araç olarak kullandıkları değerlendirilmektedir.
Terörizm, günümüzde bir tehdit olmaktan çıkmış ve tüm dünyayı derinden etkileyen bir tehlike haline gelmiştir. 11 Eylül 2001 tarihinde Dünya Ticaret Merkezine yapılan uçaklı intihar saldırısı bunun en büyük göstergelerinden birisidir.
Günümüzde uluslararası bir nitelik kazanan terörizmin, özellikle demokratik dünya ülkelerinde yarattığı tahribat, her geçen gün artmaktadır. Bundan dolayı tüm dünyanın birinci gündem maddesi terörizm ve terörizmle mücadele haline gelmiştir.
Türkiye, yaklaşık 30 yıldan beri, terörün her türlüsü ile mücadele etmiş ve etmekte olan bir ülke olarak tecrübeleri göstermiştir ki terörizmle mücadelede uluslararası iş birliği etkinliğin artırılmasında önem taşımaktadır. Bu nedenle, Terörle mücadele ve güvenlik konularında işbirliği amacıyla her türlü uluslararası organizasyona iştirak edilmeye çalışılmaktadır. Ülkemizin, 28-29 Haziran 2004 tarihleri arasında gerçekleştirilen NATO 2004 Zirvesi'ne ev sahipliği yapmasını da bu anlamda yapılmış büyük adımlardan biri olarak değerlendirmek gerekmektedir. Ülkemizde kamunun gerçekleştirdiği en büyük uluslararası organizasyon niteliği taşıyan Zirve'nin güvenlik planlamaları sıfır risk ve özverili çalışmalar neticesi yapılarak, büyük bir başarı ile uygulanmıştır.
NATO 2004 Zirvesi'nin güvenliğinin sağlanması kapsamında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü emrinde görev yapan 20437 personele ilaveten Emniyet Genel Müdürlüğü'nce görevlendirilen 7173 takviye personel olmak üzere toplam 27610 personel görev yapmıştır.
NATO 2004 Zirve Toplantısı'nın güvenliğine ilişkin yapılan çalışmalar Emniyet Genel Müdürlüğü nezdinde, Daire Başkanlığımız koordinesinde gerçekleştirilmiştir.


TERÖRLE MÜCADELEDE İŞBİRLİĞİNİN ÖNEMİ

Türkiye, uluslararası barış ve güvenlik ile insan haklarına yönelmiş en büyük tehdidin terörizm olduğuna inanmaktadır ve terörün her çeşidini kınamaktadır. Hiçbir ülkenin de topraklarını terörist gruplara ve bunların faaliyetlerine açmaması gerektiğini savunmaktadır.
Siyasette değişkenliğin egemen olduğu devletler arası ilişkilerde hemen hemen bütün devletler terör eylemlerine kendi siyasetlerine uygun gözle bakmaktadırlar. Bu durum ise terörizme karşı uluslararası alanda ortak hareket etme ve önlemler almayı etkisiz hale getirmektedir.
Oysa, 11 Eylül 2001 tarihinde ABD’de meydana gelen terör olayı, günümüzde örgütlü suçların sınır tanımadığının ve bütün ülkeler için bir tehdit unsuru olduğunun en son kanıtıdır.
Terörizm genelde tüm ülkelere yönelik bir tehdit olarak kabul edilmeli ve buna karşı ortak bir önlem alınması konusunda her şeyden önce fikri işbirliğine varılmalı, terörist eylemlere karşı kararlı bir tutum içinde bulunulmalıdır.
Terörizmle mücadele bir bütündür. Yurtiçindeki ve yurtdışındaki mücadele bu bütünün parçalarıdır. Yurtiçinde verilen mücadele, yurtdışındaki mücadeleyle bütünleştiğinde somut bir sonuç almak mümkün olabilecektir.
 

**NEZO**

Active Member
Katılım
22 Şub 2011
Mesajlar
1,078
Tepkime puanı
20
Puanları
38
Cevap: Uluslararası terörizme karşı alınması gereken tedbirler

Emeginize yüreginize saglık paylaşım için teşekkür ediyorum
 

By*Ceboo

VİP ÜYE
Katılım
4 Kas 2012
Mesajlar
993
Tepkime puanı
7
Puanları
48
Cevap: Uluslararası terörizme karşı alınması gereken tedbirler

emeğine sağlık paylaşım için tsk ler
 
Konu başlatan Benzer konular Forum Cevap Tarih
S Teröre Lanet 0
S Teröre Lanet 2

Benzer konular


Üst