Türkiye bunu yapabilen 5. ülke olacak!

SiLeNtKinG

ÖZEL ÜYE
Katılım
13 Şub 2010
Mesajlar
1,378
Tepkime puanı
140
Puanları
63
Konum
Bursa
Dünyada sadece 4 ülke tarafından üretilebiliyordu, Türkiye 5. olacak.
Dünyada sadece 4 ülke tarafından üretilebilen dijital takograf cihazı, TOBB iştiraki TOBB UND Lojistik Yatırım AŞ, Türktrust ve ASELSAN arasında imzalanan işbirliği sözleşmesiyle Türkiye'de de üretilecek.

ASELSAN tarafından üretilecek dijital takograflar, Türkiye'nin 1 milyar avrosunun da yurt içinde kalmasını sağlayacak.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Baykul, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın ile TürkTrust Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Demirezen ''Sayısal Takograf Cihazı Projesi'' imza töreni için ASELSAN'da bir araya geldi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, imzaladıkları sözleşmeyle ulaştırma alanında yeni bir dönemin başladığını söyledi.

ASELSAN, Dünyada 5'inci Üretim Üssü Olacak

Bugün dünyada sadece 4 ülkenin dijital takograf üretebildiğini belirten Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

''Dijital takograf dünyada kaç ülkede üretiliyor diye baktığımız zaman maalesef bütün dünya 4 ülkeye mahkum durumda. İşte biz de bu çerçevede Türkiye'de bir ilki gerçekleştireceğiz. Bugüne kadar dijital takograflar için üretilen 50 bin adet kart, bundan sonra 2014 yılı başından itibaren üreteceğimiz dijital takograflarda kullanılmaya başlanacak. Proje kapsamında 1 milyar avroluk kaynağın ülke içinde bırakılmasını sağlayacağız. Bu, cari açığın azaltılmasına da katkı sağlayacak. Komşu ülkelere de bu takografları ihraç edeceğiz.''

Türk Malı Dijital Takograflar Önümüzdeki Yıl Hazır Olacak

TOBB UND Lojistik Yatırım AŞ ve ASELSAN arasında imzalanan işbirliği sözleşmesi ile Türkiye'de ilk dijital takografın önümüzdeki yıl üretilmesi hedefleniyor. Türkiye'nin de taraf olduğu Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Yapan Taşıtlarda Çalışan Personelin Çalışmalarına İlişkin Avrupa Anlaşması (AETR) uyarınca uluslararası taşımacılıkta 2010 yılı ve sonrasında üretilen araçlar için dijital takograf zorunlu hale getirilmişti.

Bu yılın Ocak ayında, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayımlanan yönetmelik gereğince 2014 yılından itibaren yurt içinde yük ve yolcu taşımacılığında kullanılan 3,5 ton üzeri taşıma kapasitesine sahip kamyon ve kamyonetler ile 9 ve daha fazla yolcu taşıyan minibüs ve otobüslerin AB standartlarında dijital takograf kullanması zorunlu olmuştu.

Takografları değişecek yaklaşık 1 milyon araç ile yeni araçlarda kullanılacak ithal takografların maliyeti 1 milyar avro olarak hesaplanıyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de geçtiğimiz günlerde dijital takografın Türkiye'de üretilmesi halinde Bakanlık olarak gerekli desteği sağlayacaklarını ifade etmişti.

En İleri Teknoloji ile Üretilecek

Türk malı dijital takografda AB normlarındaki standart takograf özelliklerinin dışında, GPS modülü ile anlık yer bilgilerinin sorgulanması, sesli uyarı modülü, sürücü davranışlarının izlenmesi gibi özelliklerin bulunması öngörülüyor. Sürücüler için kullanım kolaylığının en yüksek seviyede sağlanacağı takografta denetim otoriteleri için de uzaktan çıktı alma olanağı sağlanması planlanıyor. Sürücülerinin anlık verilerini saklamak zorunda olan firmalar için takografın uzaktan veri indirme özelliği ile maliyetli veri indirme çözümlerine gerek kalmayacak.

46 Ülkeye İhraç Edilecek

Türk malı dijital takograf, başta AB olmak üzere, AETR'ye taraf olan 46 ülkeye TOBB UND Lojistik Yatırım AŞ tarafından kurulacak olan satış ve servis ağı üzerinden ihraç edilecek.

Dijital Takograf

Takograf cihazı, araç hareket halinde iken anlık hız verilerinin ve sürücü çalışma saatlerinin kaydedildiği bir cihaz. Özellikle polis ekipleri tarafından yapılan yol kontrollerinde takograf verileri esas alınıyor. Ancak, AB'de takograf verilerinin yol denetimlerinin yanısıra firmalar tarafından da saklanması zorunlu. AB'de 2006 yılından bu yana ''dijital'' takograf sistemi kullanılıyor. Böylece trafik kazalarının önlenmesi açısından büyük önem taşıyan takograf cihazlarının manipülasyonu büyük ölçüde engelleniyor.
 

*Esra*

THEME MAKER
Katılım
1 Eyl 2012
Mesajlar
13,659
Tepkime puanı
2,381
Puanları
113
Emeğinize ve Paylaşıma Teşekkürler
 

Üst