Türk Silahlı Kuvvetlerinde verilen eğitim hakkında

SiLeNtKinG

ÖZEL ÜYE
Katılım
13 Şub 2010
Mesajlar
1,378
Tepkime puanı
140
Puanları
63
Konum
Bursa
1. Çeşitli basın yayın organlarında TSK’da verilen eğitimin değişmesi konusunda haberler yer almaktadır.
2. TSK ortaöğretim kurumları olan Askerî Liselerde, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB)na bağlı Hazırlık Sınıfı Bulunan Anadolu Liselerine, Bando Astsubay Hazırlama Okulunda ise MEB’e bağlı Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’ne denk eğitim verilmektedir.
3. TSK ortaöğretim okullarında uygulanan ders çizelgeleri, kuvvetlerin yapısına uygun seçmeli dersler dâhil edilerek (Gemicilik, Astronomi ve Uzay Bilimi (Deniz Lisesi), Temel Değerler, Havacılığa Giriş (Işıklar Askeri Hava Lisesi)) MEB tarafından onaylandıktan sonra uygulanmaktadır. Bu kapsamda MEB tarafından onaylanan ders çizelgesi haricinde herhangi bir ders okutulmamaktadır.
4. TSK Yüksek Öğrenim Kurumları olan Harp Okullarının ders çizelgeleri, YÖK Kanunu ile TSK’nin ihtiyacına göre düzenlenmiştir. Harp Okullarında;
a. KHO’nda Sistem Mühendisliği bölümü,
b. DHO’nda Endüstri Mühendisliği, Makina Mühendisliği, Gemi İnşa Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği,
c. HHO’nda Havacılık Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği bölümleri mevcuttur ve lisans seviyesinde eğitim verilmektedir.
5. Öğrencilerin denklik alabilmesi için YÖK tarafından belirlenen bu bölümlere özgü dersleri alma zorunluluğu vardır. Harp Okullarında ve Astsubay Meslek Yüksek Okullarında YÖK paralelindeki mesleki ve bilimsel derslere ilave olarak askerî eğitimin gereği olan dersler de verilmekte ve eğitim-öğretim dönemi içinde derslerden sonra ve yaz mevsiminde askerî eğitimler planlanıp icra edilmektedir.
6. Sonuç olarak,
a. TSK Ortaöğretim kurumları tamamen MEB’lığı ders çizelgelerine bağlıdır.
b. Yüksek öğrenim kurumlarının ders çizelgeleri ise YÖK ve askerî ihtiyaçlar dikkate alınarak hazırlanmaktadır.


EK-A: TSK Ortaöğretim Okulları derslerini görmek için tıklayınız.
EK-B: TSK Harp Okulları derslerini görmek için tıklayınız.
EK-C: TSK Astsubay Meslek Yüksekokulları askerî derslerini görmek için tıklayınız.
 

Üst