Cumamız ve Miraç Kandilimiz Mübarek Olsun

Konusu 'Kandil Gecesi' forumundadır ve Muşkara tarafından 13 Nisan 2018 başlatılmıştır.

G.Reklam

 1. Muşkara

  Muşkara EMEKLİ YÖNETİCİ

  Katılım:
  14 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  687
  Beğenilen Mesajları:
  429
  Ödül Puanları:
  63
  Cumamız ve Miraç Kandilimiz Mübarek Olsun  [​IMG]

  Receb'i şerifin 26. gecesini 27.ci gecesine bağlayan gece Miraç kandilidir.Bu Gece Sevgili Rasülümüz Allahın izni ve emriyle nice alemlere seyehat etmiştir.

  Bu gecenin esrarından,rahmet ve bereketinden istifade etmek için yapılacak bazı ibadet ve zikirler varrdır.Ancak bu geceyi oruç ile karşılamak çok faziletlidir.

  Bu gece yani miraç kandilinde evvela tesbih namazı kılınmalı daha sonra bu geceye mahsus olan ve sünnet olarak varid olan 12 rekat hacet namazı kılınır.

  Bu gecede ,kaza namazı kılınabileceği gibi kaza namazı borcu olanlarda nafile ve kandil namazı kılabilirler.  Bu gece yatsı namazından sonra 12 rek'at hacet namazı kılınır.Her rek'atte bir Fatiha ve 10 ihlas'ı şerif okunur.Bu namaz 100 rek'at te kılınabilir.

  Namaza şöyle niyet edilir:

  "Ya Rabbi,rıza'i şerifin için niyet eyledim namaza.Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrarını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili Habibin Rasülü Zişan Efendimiz hürmetine ben aciz kulunu aff-ı ilahine,feyz-i ilahine ve rıza-i ilahine mazhar eyle."Allahü Ekber...

  Namazdan sonra:
  -4 Fatiha-i şerife
  -100 def'a tesbih duası:"Sübhanellahi vel-hamdü lillahi vela ilahe illallahü vellahü ekber,Vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil-azıım.",
  -100 istiğfarı şerif,(esteğfirullahel azıım ve etübü ileyh)
  -100 salevat-ı şerife(Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed)okuyup dua edilir.

  -Bu namaz her rek'atte 100 ihlas okuyarak 10 rek'at kılınır veya 10 ihlas okuyarak 100 rek'at kılınırsa;-bunu yerine getiren mü'min bu namazın feyiz ve bereketi ile huzur-u ilahiye namaz borçlusu olrak çıkmaz.

  -Miraç gecesi kılınacak namaz hakkında Rasulüllah Efendimiz:

  "Receb ayında bir gece vardır.O gece ibadet bin yıl ibadet sevabına eşittir ki,O gece Miraç gecesidir.Yani Receb'i şerifin 27. gecesidir.

  "Bir Kimse ol güne hürmet edip saim(oruçlu) olur,gecesinde de 12 Rek'at namaz kılsa,ve her rek'atte 1 Fatiha ve yüz ihlas okusa Hak Teala o kimseye bin yıllık ibadet sevabı verir,ve onun yirmi yıllık günahını af eder."

  -Namazdan fariğ olunca (namaz bitince)oturup Cenabı Hakka layık senalar ve Rasülüllah Efendimize salevatı şerife getirilir.Ve mümiler için dua ve istiğfar edilir.

  Daha sonra 4 def'a Fatiha okuyup,Cenabı Haktan hacet dilenir.Haram olan bir hacet (ihtiyaç) dilemezse istediği her haceti makbul olur.Kabul edilecek duanın en küçüğü de onun Cehennem2den azat olmasıdır.

  Bu namaz Her rek'atte FAtiha'dan sonra 10 ihlas okuyarak 12 rek'atte kılınır ancak 100 ihlas okuyarak kılarsa bu sevaba nail olur.Ayrıca bu namazı 100 ihlasla kılınan namaz sebebi ile kişinin namaz borcu olmadan huzuru ilahi'ye çıkacağı ümid edilir.

  Adetli olan bayanlar bu gece kandil namazı kılamaz.Bunun yerine eline tesbih alıp,tevbe istiğfar ve salatı selamlar okuyarak iltica edebilir.
    
  Sponsor Reklam
   
  F@ROZ, DEN!Z, DR MERT ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 2. DR MERT

  DR MERT ADMİN Yönetim Ekibi

  Katılım:
  26 Mart 2017
  Mesajlar:
  4.709
  Beğenilen Mesajları:
  2.646
  Ödül Puanları:
  151
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest Deli :)
  Bulunduğu Yer:
  ANKARA
  Web Sitesi:
  [​IMG]
  DEN!Z ve Muşkara bunu beğendi.
 3. DEN!Z

  DEN!Z BAŞ ADMİN Yönetim Ekibi

  Katılım:
  12 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  26.623
  Beğenilen Mesajları:
  4.351
  Ödül Puanları:
  113
  Cinsiyet:
  Bayan
  Gündüzünü Cuma, Gecesini Miraç ile Nurlandıran Rabbimin, Rahmeti,Mağfireti, Feyz ve Bereketi Üzerinize Olsun İnşallah. Cuma Günümüz, Miraç Gecemiz Mübarek Olsun.

  [​IMG]

  DR MERT bunu beğendi.
 4. hasanyöndem

  hasanyöndem THEME MAKER

  Katılım:
  27 Mart 2012
  Mesajlar:
  42
  Beğenilen Mesajları:
  30
  Ödül Puanları:
  18
  Kandiliniz Mübarek Olsun
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.