2 NİSAN DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ

Konusu 'Anma Günleri' forumundadır ve YLDZ tarafından 2 Nisan 2016 başlatılmıştır.

G.ReklaM

G.Reklam

 1. YLDZ

  YLDZ THEME MAKER

  Katılım:
  13 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  26.049
  Beğenilen Mesajları:
  6.035
  Ödül Puanları:
  209
  Cinsiyet:
  Bayan
  Bulunduğu Yer:
  İstanbul
  2 NİSAN DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ

  [​IMG]

  Bugün, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü... Her 68 çocukktan birinde görünen otizm nedir, tedavi yöntemleri nelerdir?


  Günümüzde her 68 çocuktan birinde otizm görülmektedir. Otizm, doğuştan gelen veya yaşamın ilk yıllarında belirtilerini gösteren nöro-gelişimsel bir bozukluktur. Çocukluk döneminin ilk üç yılında ortaya çıkan belirtiler ile otizm, iletişim-etkileşimde sınırlılık ve tekrarlayan davranış gruplarıyla küçük yaştaki çocuğun birçok farklı gelişim alanını etkilemektedir. Çocuğunuzda bu davranışlar varsa dikkat edin:

  1 YAŞ

  Sosyal gülümsemenin olmaması
  Mimik ve jest gibi hareketlerin bulunmaması
  Motor becerilerdeki sınırlılıklar
  Sınırlı ortak dikkat

  2 YAŞ

  Başkalarını yok sayma
  Yalnız kalmayı tercih etme
  Sınırlı göz kontağı
  İşaret etmede sınırlılık
  Adına tepki vermeme

  3 YAŞ

  Dönen objelere karşı yoğun ilgi
  Parmak ucunda yürüme
  Rutin değişikliklerine esneklik göstermeme
  Tekrarlayan motor-vokal hareketler
  Dış uyaranlara karşı yüksek-düşük düzeyde tepki gösterme

  Psikoeğitim neden önemli?

  Çocuğundaki farklı belirtilerden şüphelenen aile mutlaka alanında uzman bir psikiyatr veya nöroloğa başvurmalı. Burada psikoeğitim devreye giriyor: Tanı alma süreci tamamlanan çocuk ailelerinin, ‘erken psikoeğitim’ çalışmalarına başlamaları önerilmekte. Çünkü psikoeğitim sürecine erken başlayan otizmli bir çocuğun, hızlı gelişimi ve beceri edinimi de o oranda mümkün... ‘Psikoloji’ ve ‘eğitim’ kavramlarını bir çatı altında buluşturan PsikoEğitim, psikogelişimsel bozukluğu olan çocuklara ve ailelerine bilişsel, sosyal, duygusal, gelişimsel ve davranışsal yaklaşımların harmanlarak sunulduğu bir eğitim. En temel rollerinden biri çocuktaki duygusal-davranışsal değişimleri incelemek, çocuğun ve ailenin bireysel farklılıklarının göz önünde bulundurulduğu bir sistem içerisinde eğitim vermek. PsikoEğitim, otizmli çocuğa beceri öğretimi ve davranış kontrolünün yanı sıra, neden-sonuç ilişkisini, öz-etkililiği ve öz-denetimi öğretir. Dış uyaranları yorumlayıp, olaylar-durumlar arasındaki neden-sonuç ilişkisini kurabilen bir çocuk, olumlu duygu ve davranışlar geliştirerek, davranışın sonucunu tahmin etme ve durumu yönetme becerisi kazanır. Böylece ‘öz-etkililik’ aktif hale gelir. Öz-denetim ise otizmli çocuğun kendini kontrol edebilme becerisidir. Neden-sonuç ilişkisini anlamlandırmış, öz-etkililiğini sağlamış bir çocuk kendini nasıl kontrol edebilmesi gerektiğini öğrenir. Böylece, daha kolay beceri edinebileceği gibi, sosyal çevredeki uyaranlarla da daha kolay mücadele edebilir.

  Çocuğunuzun rehberi olmak için neler yapabilirsiniz?

  Otizmli çocukların eğitim ve danışmanlık sürecinde ailenin rolü vazgeçilmezdir. Kurulan psikoeğitim sisteminin çocuk üzerinde verimli ve etkili olması ailenin terapist ve psikoeğitim programıyla kurduğu işbirliği ile mümkündür. Birebir, yoğun ve bireyselleştirilmiş bir psikoeğitim sisteminin sunulduğu otizmli çocukların yanı sıra, ailelerinin de alacağı eğitim ve danışmanlık, çocukların bağımsız beceri kazanımı ve davranış kontrollerini pekiştirir.

  Çocuklarınız için;

  Hedefler belirleyin.
  Çocuğunuzun ön koşul becerilerini analiz edin.
  Etkinliklerden oluşmuş bir psikoeğitim planı hazırlayın.
  Çalışmak için zaman aralıkları oluşturun.
  Öğrenme ortamını düzenleyin.
  Etkinlikleri takip edebileceğiniz çizelgeler hazırlayın.
  Pekiştirin, övün, ödüllendirin.
  Çocuğunuzun gelişimini takip edin.
  Uzmandan destek alın.

  IŞIKLAR OTİZM FARKINDALIĞI İÇİN YANACAK

  Otizm farkındalığına destek vermek için 2 Nisan akşamı Boğaziçi Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Galata Kulesi başta olmak üzere, Akmerkez, Akasya AVM, Four Seasons, Double Tree by Hilton, İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir Saat Kulesi, Konya Kelebekler Müzesi, Mark Antalya AVM, Maxx Royal Kemer, Odea Bank Etiler Şubesi, Sabancı Center, Sapphire, Taksim Demirören AVM, Tekfen, Zorlu Center gibi birçok bina mavi ışıkla aydınlanacak. 2 Nisan günü sporseverler de Otizme Mavi Işık Yakacak. Otizm farkındalığı için gerçekleşecek ve herkese açık koşular; saat 8.30’da Belgrad Ormanı’nda ve 9.00’da Maçka Parkı’nda başlayacak. Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer, “Günümüzde her 68 çocuktan 1’i otizm riskiyle doğmasına, 20 dakikada 1 çocuğun otizm tanısı alıyor olmasına rağmen GFK Türkiye ile yaptığımız “Türkiye’deki Bireylerin Otizm Algısı ve Bilgi Düzeyi” araştırmasında Türkiye’de her 10 kişiden 7’sinin otizmi duymadığını gördük. “Otizme Mavi Işık Yak” hem bireysel hem de kurumsal olarak destek verilebilecek ve otizm farkındalığı için herkesi harekete geçirecek bir kampanya. Otizmli çocuklarımıza ve gençlerimize ışık olmak için herkesi 2 Nisan günü mavi giyinmeye, #otizmemaviışıkyak etiketi ile sosyal medya paylaşımları yapmaya, binaların mavi ışıkla aydınlanmasını sağlamaya ve otizm farkındalığına destek vermeye davet ediyorum.” dedi.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.