REKLAM

ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİMİZLE İLGİLİ KONU

Konusu 'YÖNETİM' forumundadır ve Asi-Bayram tarafından 17 Mart 2015 başlatılmıştır.

G.Reklam

 1. Asi-Bayram

  Asi-Bayram Well-Known Member

  Katılım:
  15 Aralık 2013
  Mesajlar:
  1.426
  Beğenilen Mesajları:
  1.197
  Ödül Puanları:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  egitimci
  Bulunduğu Yer:
  istanbul
  Web Sitesi:
  Çanakkale Şehitlerini Anma Günü Hakkında Bilgi, Çanakkale Şehitlerini Anma Günü İle İlgili Yazılar

  Çanakkale Savaşı, Türk askerinin gerektiğinde yurdunun ve ulusunun özgürlüğü için canını seve seve verebileceğinin en büyük kanıtıdır. Çanakkale Savaşı, bir ulusu yok etme planının ilk aşamasıydı. Ancak, Mustafa Kemal, askerlerine “Ben size hücum etmeyi değil, ölmeyi emrediyorum” diyerek kendisi de en ön saflarda savaştı. Kazanılan zaferle bir ulus yok olmaktan kurtuluyordu, Bu bakımdan Çanakkale Savaşı tarihimizin en önemli savaşlarından biridir. Bu savaşın önemini ulusça bilerek gelecek nesillere aktarmalıyız.

  [​IMG]

  İngiltere ve Fransa, İstanbul ve Çanakkale Boğazlarına sahip olup müttefikleri Rusya’ya yardım etmek istiyorlardı, Eğer boğazları ele geçirecek olurlarsa, Osmanlıyı tek taraflı bir barış antlaşmasına razı edeceklerdi, istanbul’un ele geçirilmesi Osmanlı ve Avrupa’daki tarafsız devletler için manevi bir baskı ve yıkım ola- çaktı. Tarafsız ülkeler, bu başarı karşısında İngilizlerin ve Fransızların yanında yer alacaklardı.

  “Denizlere hâkim olan, dünyaya hâkim olur.” düşüncesiyle hareket eden İngilizler, ellerindeki donanmanın boğazları ele geçirmek için yeterli olacağına inanıyorlardı. Tarihinde hiçbir yenilgi almamış olan İngiliz donanması, Fransa’nın da desteğini alarak silah ve teknoloji bakımından eşsiz bir güc hâline gelmişti Bu donanmayı durdurabilecek bir güç düşünülemezdi. Özellikle yıpranmış, teknolojisi zayıf, silahlan yetersiz, parçalanmakta olan Osmanlının bu deniz gücüyle baş etmesi olanaksızdı. Eğer savaşı kazanıp boğazları ele geçirebilirlerse, sömürgeleri olan diğer devletler hiçbir zaman ingiltere’yi rahatsız edemeyecekti.

  Bu düşüncelerle İngiltere, 28 Ocak 1915 tarihinde Osmanlı Devleti’ne karşı savaşmaya karar verdi. Bu karara Fransa da katıldı.

  İngiliz donanması, 19 Şubat 1915’te deniz harekatına başladı 13 Mart 1915’e kadar düşman gemileri Türk siperlerini bombaladı Ancak Turk askerinin kahramanca karşı koyması, boğazları geçmenin kolay olmayacağını gösteriyordu.

  18 Mart sabahı düşman gemileri Çanakkale Boğazı’nda görüldü, Rumeli Mecidiye Tabyası, Namazgâh Tabyası ve Hamidiye Tabyası, düşman gemileri tarafından yoğun topçu ateşine tutulmuştu.

  Rumeli merkez tabyaları çok yoğun topçu ateşi altındaydı Top mermilerinin pek çoğu tabyaların içine düşmüş, yangınlar çıkmış, telefon hatları bozulmuş ve askerlerimiz şehit olmuştu.

  Nusret adlı mayın gemimizin Çanakkale Boğazı’na döşediği mayınlara çarpan İngiliz ve Fransız savaş gemileri battı. Bir bölümü de Turk topçusunun isabetli atışlarına hedef olarak battı Akşama doğru düşmanlar, gemilerinin çoğunu kaybetmiş ve yenilmiş olarak geriye çekildiler,

  Türk askeri, denizdeki savaşı kazanmış, tarihe Türk’ün inanılmaz azmini ve zaferini yazdırmıştı.

  Bu savaşların sonunda denizden boğazları geçemeyeceğini anlayan düşman kuvvetleri, bu defa karadan boğazı geçmek için saldırı hazırlıklarına başladı,

  İtilaf kuvvetlerinin 25 Nisan 1915 tarihinde Avustralya, Yeni Zelanda, Hindistan, Kanada gibi sömürge ülkelerinden getirdikleri binlerce asker, Türk askerine karşı savaştı,

  Düşman birlikleri, tamamen emperyalist duygularla saldırıyor, Türk orOusu ise var gücüyle ülkesini korumak için meşru savunmasını yapıyordu, Çanakkale’de tarihin en kanlı savaşlarından biri yapılıyordu.

  Atatürk’ün kumandasındaki Türk ordusu 250 000 şehit vererek Anafartalar, Arıburnu, Conkbayırı ve Ağıldere’de düşmanı yenmiş ve bir destan yazmıştı. Türk ulusu, Çanakkale’de “Beni asla esir edemezsiniz. Ben hep Özgür kalacağım!” diye tüm dünyaya haykırmıştı,

  Savaşın en zorlu anında Atatürk, askerlere “Ben, size taarruzu emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zamanda yerimize başka kuvvetler, başka kumandanlar geçebilir,” Oiyerek savaşın kazanılmasının Türk ulusu için ne kadar önemli olduğunu belirtiyordu. Bu emri duyan Türk askeri, canıyla, kanıyla, etiyle, kemiğiyle düşmanın üzerine atılıp gövdesini siper etmiş, yine de yurdunu düşmana çiğnetmemiştir.

  250 000 şehidimizin yattığı Çanakkale’de binlerce düşman askeri, Türk askeri ile yan yana yatmaktadır. Atatürk, düşmanı da olsa Türk’ün asil ruhu ile haksız yere yurdumuza saldıran ve ölen düşman askerlerine ve ailelerine şöyle seslenmiştir:

  “Bu memlekette kanlarını döken kahramanlar!

  Burada bir dost vatanın toprağındasınız, huzur içinde uyuyunuz.

  Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız.

  Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar, göz yaşlarınızı siliniz.

  Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur İçindedirler.

  Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra.

  Artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.”

  Harp tarihimizde özel bir yeri olan Çanakkale Savaşı aynı zamanda Atatürk gibi bir komutanı hem bizim hem de dünyanın tanımasına sebep olmuştur.

  Yok edilmek istenen bir ulusun Atatürk’ün komutasında şahlanarak düşmanlarına karşı koyması bakımından Türk ulusu için büyük öneme sahip olan bu savaşı çocuklarımıza anlatmalıyız Çanakkale Savaşları’nın ilki olan Çanakkale Deniz Zaferi 18 Mart 1915’te kazanılmıştır. Bizler de her yıl 18 Mart günü bu zaferi kutlar, bu ulus ve vatan için canlarını veren şehitlerimizi hatırlar onlara layık birer Türk olmak için çalışacağımıza ant içerek onları minnet ve şükranla anarız.
  Yönetici tarafından son düzenleme: 17 Mart 2015
  MaSaL_, Pamuk Kozası, Ayazz ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 2. konyus

  konyus VİP ÜYE

  Katılım:
  20 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  535
  Beğenilen Mesajları:
  285
  Ödül Puanları:
  63
  Cinsiyet:
  Bay
  18 mart çanekale zaferi hepinize kutlu olsun
  MaSaL_, Pamuk Kozası, *NiSaN* ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 3. Asi-Bayram

  Asi-Bayram Well-Known Member

  Katılım:
  15 Aralık 2013
  Mesajlar:
  1.426
  Beğenilen Mesajları:
  1.197
  Ödül Puanları:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  egitimci
  Bulunduğu Yer:
  istanbul
  Web Sitesi:
  Binbir Çanakkale Gözyaşı
  Ağlama ölürümm sana
  ağlatma ardından bizi
  Boğma binbir düşen gözyaşlarına
  toplar tüfekler yetmez bana
  Getir düşmanı ezeyim ayaklarımla
  Yeter ki ağlatma bizi binbir gözyaşına


  Adını kalbime yazmışım
  Bekliyor seni orada usulca
  Ölmeyecek orada bekliyecek ömrü boyunca
  Adını yazdırmayacak düşmanlara
  yazamaz yazdırmaz Çanakkale GEçilmez GEçilemezzz...!!!

  TÜM ÇANAKKALE ŞEHİTLERİMİZİN RUHU ŞAD OLSUN
  MaSaL_, Pamuk Kozası, konyus ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 4. *NiSaN*

  *NiSaN* CHEF Yönetim Ekibi

  Katılım:
  6 Şubat 2010
  Mesajlar:
  12.142
  Beğenilen Mesajları:
  1.703
  Ödül Puanları:
  166
  Cinsiyet:
  Bayan
  Meslek:
  Şehit ve Gaziler Dernegi Akhisar Şube Başkanı
  Bulunduğu Yer:
  Manisa/Akhisar
  Web Sitesi:
  [​IMG]

  [​IMG]

  18 MART ÇANAKKALE ZAFERİMİZ KUTLU OLSUN.. BU TOPRAKLARI VATAN YAPAN ŞEHİTLERİMİZİ SAYGI İLE ANIYORUZ..!! Aziz ŞEHİTLERİMİZİN Mübarek Ruhları Şad Olsun..!!
  Son düzenleme: 17 Mart 2015
  MaSaL_, Pamuk Kozası, konyus ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 5. F@ROZ

  F@ROZ TEKNİK ADMİN Yönetim Ekibi

  Katılım:
  4 Şubat 2010
  Mesajlar:
  37.514
  Beğenilen Mesajları:
  8.400
  Ödül Puanları:
  128
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Gariban Emekli
  Bulunduğu Yer:
  Kocaeli
  Web Sitesi:
  Her ülkenin kendi tarihlerinde kahramanlık hikayeleri bulunmaktadır.Bu günler tüm yurttaşlar tarafından övgü ve minnet ile dile getirilir.18 Mart Çanakkale’de olanlar yalnızca bizim değil, aynı zamanda tüm dünyanın bahsedeceği türden savaşların meydana geldiği bir olaydır.
  Ülkemizin topraklarına gözlerini diken düşman kuvvetlerine karşı verilimiş olan mücadele tüm dünyanın takdirine şayan olmuştıur.18 mart sadece bir ülkenin vermiş olduğu mücadele değil; aynı zamanda bağımsızlık ,ya var oluş,yada yok oluş mücadelesidir.Kendi topraklarını savunmak isteyen askerlerin,ülke evlatlarının destansı bir mücadelesidir. 253.000 şehit verilmiş dünyanın en ağır savaşlarından biridir.Bu savaşa okulunu yarım bırakarak cepheye giden kınalı kuzulardan,kadın, çocuk her yaşta insanın katıldığı bir zafer şeref ve haysiyet mücadelesi olarak bakmak gerekir.İnsanların vatanları olmadığı zaman hiç bir şeyin anlamı olmaz.Bu bilinçle hareket eden Mustafa Kemal ve arkadaşları,vatan için canlarını asla sakınmayan Türk Mehmetçikleri,vatanı için ölceğini bile bile cepheye koşan gençlerin,kısacası Türkiye’nin zaferidir.
  Çanakkale zaferi kolay elde edilmemiştir.Bu nedenle bugün düne bakarak yaşamak gerekir.Yani bu vatanın nasıl korunduğu,nasıl savunulduğunu bilmek,vatan ve ülkemize sahip çıkmak ve güçlenmek için çalışmak gerekir.Tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun.
  MaSaL_, Pamuk Kozası ve Asi-Bayram bunu beğendi.
 6. GÜL.*

  GÜL.* VİP ÜYE

  Katılım:
  5 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  3.089
  Beğenilen Mesajları:
  2.344
  Ödül Puanları:
  113

  1. Mehmetçik

   Esaret zincirini kanlarla kıran Mehmet,
   Hürmetle eğilmede huzurunda bu millet,
   Kan verdin şu toprağa ebedi şan aldın sen.

   Öldünde savaşlarda yaşatmak için yurdunu,
   Çoştunda savaşlarda azgın düşmanlar durdu.
   Bütün dünya milleti o azgın düşmanlar ki,
   Memleketi istila edeceklerdi sanki.

   Düşündüler mi onlar üç kıtanın fethini,
   Düşündüler mi onlar şanlı tarihini.
   Çoştun da bir zamanlar atlamıştın Tuna'yı,
   Ezmiştin hasımları sarmıştın Viyana'yı.

   Avrupa ortasında yıllarca at oynattın,
   Dillere destan olan kahramanlar yarattın.
   Saçtın oralarda binbir dehşetle korku,
   Sinerek düşmanların Türk geliyor diyordu.

   Unutulmuştu demek o istila günleri,
   Tarihe nam saldığı Türk'ün şanlı günleri.
   Hatırladın sen o şerefli anları,
   Çanakkale önünde boğarak düşmanları.

   Çarpışarak orada bulmak için hakkını,
   Durdurdun imanınla,çoşup gelen akını.
   Bir kere daha geçti şanlı tarihe ismin,
   Sen bizim kalbimizde ölmez ve ebedisin.

   Mehmedim Şehit Oluyor

   Kahpeler kahpece vuruyor Mehmet şehit oluyor,
   Mehmedim şehit oluyorda Hâkka doğru yürüyor,
   Mehmedimi şehit edenler, Cehennemi boyluyor,
   Kahpeler kahpece vuruyor Mehmet şehit oluyor.

   Şehit Mehmedimin son sözü Allah Allah oluyor,
   Elinde solmuş bir fotoğraf yüzü gül gibi soluyor,
   Ey kahpeler, bu şeni dünya sizlere de kalmıyor,
   Kahpeler kahpece vuruyor Mehmet şehit oluyor.

   Mehmedim şehit oluyor, Cenneti görüp gülüyor,
   Şehit olacağın önceden bilip, mektuplar yazıyor,
   Bu analar Vatanı için, ne Mehmetler doğuruyor,
   Kahpeler kahpece vuruyor Mehmet şehit oluyor.

   Yusuf Önder Bahçeci

   Yasemin, 14 Mart 2014
  MaSaL_, Pamuk Kozası, konyus ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 7. Ayazz

  Ayazz Administratör Yönetim Ekibi

  Katılım:
  9 Nisan 2012
  Mesajlar:
  7.348
  Beğenilen Mesajları:
  1.710
  Ödül Puanları:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  emeğinize sağlık, paylaşım için teşekkürler...
  MaSaL_, Pamuk Kozası ve Asi-Bayram bunu beğendi.
 8. gurbet20

  gurbet20 THEME MAKER

  Katılım:
  7 Mart 2014
  Mesajlar:
  617
  Beğenilen Mesajları:
  318
  Ödül Puanları:
  63
  Cinsiyet:
  Bay
  18 MART ÇANAKKALE ZAFERİMİZ KUTLU OLSUN AZİZ ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ RAHAT UYUYUN EYYYY SEHİT MEHMETCİKLER BU ÜLKE SİZLERE COK SEYLER BORÇLUDUR ( RUHLARINIZ ŞAAD OLSUN NUR İÇİNDE YATIN RAHAT UYUYUN BURASI CANAKKALE BURADAN GECİLEMEZ)[​IMG]
  MaSaL_ ve Pamuk Kozası bunu beğendi.
 9. Pamuk Kozası

  Pamuk Kozası THEME MAKER

  Katılım:
  26 Şubat 2015
  Mesajlar:
  98
  Beğenilen Mesajları:
  125
  Ödül Puanları:
  43
  Cinsiyet:
  Bayan
  Kahraman Şehitlerimizi sayqiyla aniyoruz ...
  _____ Minnettarız ____
  Yönetici tarafından son düzenleme: 18 Nisan 2017
  MaSaL_ ve gurbet20 bunu beğendi.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.